مشاجره زناشویی در روزهای تعطیل

مشاجره زناشویی در روزهای تعطیل

چرا مشاجره زناشویی در روزهای تعطیل زیاد است؟ با بررسی زندگی زوج هایی که سرانجام زندگی مشترکشان طلاق بود، تلاش کردیم تا زمان شروع اولین نزاع و مشاجره بین آنها را کشف کنیم.

پس از بررسی زندگی 50 زوج مشخص شد 27درصد از مشاجره زناشویی آنها در روزهای تعطیل آغاز شده است. بسیار دیده شده است تنش های خلقی میان زن و شوهرها زمانی رخ داده است که مریخ و ونوس روزی تعطیل را در کنار هم سپری کرده ­اند یا به قول خودمان بیشتر در دست و پای همدیگر بوده ­اند. به راستی چرا برای زوج ­ها، روزهای تعطیل روز مشاجره است؟

چرا در ایام نوروز تنش میان زن و شوهرها بیشتر می شود؟ چرا بیشتر مراکز مشاوره بیشترین مراجعه کننده را در روزهای شنبه دارند؟

 

تفاوت زندگی های امروز با گذشته چیست؟

باید بدانیم سلامتی جسم، ارتباطی مستقیم با خلق و خو دارد. شاید برای شما هم پیش آمده که در حالت گرسنگی و کاهش قند خون یا خوب نخوابیدن در شب بیشتر آماده پرخاش و تندخویی یا بدخلقی و کم حوصلگی هستید.

بدون شک فراگیری مشکلات خلقی و روحی در میان زوجین و روابط زناشویی سرد و درصد زیاد طلاق ها با سبک زندگی ارتباط دارد. اگر به پزشکی برای شکم درد مراجعه کنید، ابتدا از شما درباره خوراکتان می پرسد تا دلیل شکم دردتان را بفهمد.

امروزه احساس آرامشی که باید در زندگی داشته باشیم را نداریم. باید ببینیم زندگی ما نسبت به زندگی گذشتگان مان که احساس لذت و آرامش در زندگی داشتند چه تفاوتی کرده است و با مقایسه های ساده می توانیم راه بهتر زیستن و لذت بردن بیشتر از زندگی خود را دریابیم.

با مقایسه زندگی زوجی سالخورده با زوج جوان امروزی بهتر می توان فهمید گاهی مشکل، خود افراد نیستند و این سبک زندگی است که آنها را در این وضعیت قرار داده است.

قدیم ها شب ها زود می خوابیدند و صبح حا زود بیدار می شدند و وقتشان را پای برنامه های تلویزیون و ماهواره تلف نمی کردند. آنها پس از اقامه نماز صبح، صبحگاه را با خوردن صبحانه ای مطبوع با نان داغ در کنار هم آغاز می کردند. خانم بساط چایی و صبحانه را در حیاط روی تختی زیبا کنار باغچه مهیا می کرد و مرد خانه هم با کمی آبپاشی طراوتی وصف ناپذیر به خانه می داد. هرکسی نقشی بر عهده داشت تا طراوت زندگی از بین نرود.

روزهای تعطیل پس از صرف صبحانه ای سالم و دلچسب دقایقی در همان حیاط با خواب قیلوله آرامش می یافتند. بعد از آن هرکس مشغول به انجام کاری میشد و پس از انجام دادن کارهای خانه، زن و شوهر برای روز تعطیل خود برنامه ای مفید تدارک می دیدند. آنها به جای صرف ناهار در اتاقی کوچک یا رستوران، ناهار روز تعطیل را در طبیعت میل می کردند. جمعه برای آنها روز مهمی تلقی می شد؛ بر خلاف امروز که به دلیل استرس های روزمره ناشی از اقساط انواع وام، اجاره منزل، قیمت مواد غذایی یا نرخ ارز و طلا و دیگر مشکلات اقتصادی خانواده، روز تعطیل و غیر تعطیل برای خانواده ها تفاوتی ندارد. همه چیز عوض شده است. آن روزها مدارس با بارش برف تعطیل میشد و کودکان در حیاط و کوچه بازی و شادی می کردند و همیشه نگاهشان برای تعطیلی مدارس به آسمان ها و ابرها بود. اما امروز خبری از برف نیست، تعطیلی مدارس از آلودگی هوایی است که خود درست کرده ایم و اگر مدرسه هم تعطیل شود بازهم بچه ها به خاطر آلودگی هوا باید در خانه بمانند.

 

چه اتفاقی افتاده است؟

خانه های امروزی دیگر حیاط ندارد، پس حیات هم ندارد. امروزه خیلی ادعا می کنیم در علوم صنعتی و مهندسی پیشرفت کرده ایم؛ غافل از اینکه در بسیاری از زمینه ها به خصوص در حوزه علوم انسانی پسرفت کرده ایم.

شما اگر سری به خانه های قدیمی تاریخی بزنید، مهندسی و معماری آمیخته شده با روح انسانی را مشاهده می کنید و دلتان می خواهد ساعت ها فقط به در و دیوار آن نگاه کنید. خود همین معماری به ظاهر ساده عامل مهمی است برای جلوگیری از مشاجره زناشویی مخصوصا در روزهای تعطیل.

 

ارتباط این حرف ها با کتابی در زمینه روابط زن و شوهر چیست؟

همان طور که می دانید، دیدن رنگ سیاه روح را غم آلود و افسرده می کند؛ یعنی هرچه می بینیم و حس می کنیم در روح و روان و در نتیجه، در رفتار ما تاثیر می گذارد. پس رفتار انسان متاثر از محیط و سبک زندگی اوست.

گاهی ما در پی پاسخ های عجیب و خاصی برای از بین بردن مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی، از جمله آمار ناسازگاری های زناشویی هستیم، می خواهیم گره هایی را که راحت با دست باز می شود با دندان باز کنیم که کاری نامقبول و غیر اصولی است.

امروزه خانم ها در جلسه های مشاوره از تندخویی و کم حوصلگی همسرشان هنگام ورود به خانه شکایت می کنند که تداوم آن باعث دلخوری و درگیری و اختلاف میان آنها شده است. این شکواییه همچنین از طرف آقایان به این صورت است که مشاجره زناشویی در روزهای تعطیل که آنها هم در خانه هستند به اوج خود می رسد، و همسرشان شروع می کند به غرغر کردن و از زمین و زمان شکایت کردن.

این مسئله با حروف و نصیحت و ساعت ها مشاوره حل نمی شود. با علم امروزی درمان کردن بد اخلاقی کار سخت و پیچیده ای است. این در حالی است سبک زندگی در گذشته به صورت ناخودآگاه  موجب آرامش افراد می شد؛ برای مثال وقتی مرد خانه که عمدتا طبع گرم داشته اند و روز کاری پرمشغله ای را پشت سر گذاشته اند به خانه بر می گشت، به محض ورود ابتدا با حوض زیبا و پر آبی بر سر راهش مواجه می شد که می توانست دست و صورت خود را بشوید و سپس وارد اتاق شود. در واقع حوض به صورت ناخودآگاه عامل خنک کنندگی او بود و اعصاب و روانش از آستانه تندخویی و حرارت به آستانه آرامش و صبوری می رسید.

 

در همین رابطه بیشتر بخوانید: خاصیت آرامبخش دارچین

 

هیچ چیزی انگار دیگر سر جای خودش نیست!

ما این سبک و روش زندگی را داشتیم که به طور نامحسوس تاثیر خود را می گذاشتند و ناهنجاری را کاهش می داند. این در حالی است که روانشناسان غربی می گویند ما ساعت ها وقت صرف کرده این تا پی برده ایم که برای آرامش و کاهش تنش میان مردم و به خصوص همسران، شست و شوی دست و پا زیر آب سرد موثر است. ما سرمایه بزرگی از نیاکان خود داشتیم که به راحتی به حراج گذاشتیم.

در زندگی زوج های امروزی حوض آب عطر نان داغ صبحگاهی، سحرخیزی، باغچه آرایی و باغبانی جایی ندارد. شب ها بی دلیل تا دیر وقت بیداری می کشند و خود را از اوقات زیبای سحرگاه و به ویژه ساعت های طلایی بین الطلوعین محروم می کنند.

صبح جمعه با ساعت یازده با کسالت از خواب بر می خیزند و بعد از گرم کردن نان فریز شده در مایکروفر، چای را با چای ساز در کمترین دقیقه ممکن در قوری پیرکس دم می کنند و در اتاقی کم اکسیژن و به دور از نور طبیعی خورشید، صبحانه می خورند. دوباره کمی پای تلویزیون چرت می زنند تا ظهر شود. از آنجایی که برای ناهار هم فکری نکرده اند، به عنوان تفریح به رستوران می روند و هزینه هنگفتی برای خوردن غذایی ناسالم صرف می کنند. بچه ها هم به جای نگاه به طبیعت فقط به صفحه موبایل، کامپیوتر و تلویزیون چشم دوخته اند.

 

زوج های امروزی به دلیل تجمل گرایی غربی حتی با وجود شرایط اقتصادی سخت و نامناسب، دیگر حاضر نیستند در خانه ای مشترک با سایر اعضای خانواده، مانند پدر و مادر و … در کنار هم زندگی کنند. آنها در واحدی 45 متری که انبوه سازان آن را ساخته و شبیه قوطی کبریت است و نور و هوا را فقط می شود از روزنه ها کشف کرد. ساکن می شوند و با پرداختن اجاره که واقعا سخت است، آرامش و آسایش را از خود سلب می کنند.

در قدیم هر خانه ای چند اتاق داشت و اغلب، زوج های جوان تا زمانی که تجربه ای بیاموزند و به وضعیت مالی مناسب برسند با دیگر اعضای خانواده در خانه ای مشترک زندگی می کردند. هرچند که در این چند ساله آنقدر وضعیت اقتصادی و معیشت مردم اسفبار شده است که اگر کسی بتواند یک آلونک 45 متری هم بخرد شاهکار کرده است!

 

این گونه است که ما روزهای تعطیل را روزی کسل کننده می دانیم و مشاجره زناشویی در روزهای تعطیل بیشتر از روزهای دیگر هفته است و منتظریم که هرچه زودتر شنبه شود و به سر کار برویم؛ زیرا همزیستی بی روح و بی برنامه در چنین خانه و خانواده ای برای خود تدارک دیده ایم. بی دلیل از یکدیگر ایراد می گیریم و گله مند می شویم. سراغ تمام اتفاق های گذشته می رویم و با همسرمان جر و بحث می کنیم. نمی دانیم این سبک زندگی چه بلایی سرمان آورده است؛ از نظر روانی ضعیف شده ایم و با کوچک ترین مشکلی ناسازگاری می کنیم.

ما در قبال هر ثانیه از زندگی خود و اعضای خانواده خود مسئول هستیم و باید برای آنها برنامه داشته باشیم. بهانه گیر هم نباشیم و نگوییم تفریح کردن هزینه دارد. تفریح سالم هزینه چندانی ندارد. اگر مدیری قادر و توانا باشید، زندگی نان را طوری مدیریت می کنید که با کمترین هزینه بیشترین لذت را ببرید. برای مثال به جای صرف غذا در رستوران، غذای خانگی تهیه کنید و از طبیعت و دشت ها برای سرگرمی و تفریح استفاده کنید که رایگان است.

پس سبک زندگی را اصلاح و درست کنید و برای تک تک ثانیه های خود برنامه های سالم و مفید تدارک ببینید تا در روزهای تعطیل و ایام هفته کارتان به مشاجره و کلافگی نرسد و دچار سردی و یکنواختی در زندگی نشوید.

 

این مطلب در وبلاگ بهتاش نیز مشاهده کنید.

منبع: کتاب شرایط سَخَط در زندگی زناشویی

 

 

#برای_سلامتی_یکدیگر_بکوشیم

این شعار ما نیست! بلکه بینش و آرمان بهتاش است.

2 دیدگاه برای مشاجره زناشویی در روزهای تعطیل ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *